Kotnikov park

9 februarja, 2025

Začetek:

Park je kot ga poznamo danes je leta 1883 zgradil veleposestnik in tovarnar Franc Kotnik. Kotnik si je s svoje domačije zaželel neoviran pogled na reko Ljubljanico.
Domačiji Stražišar (domače Hren), ki je bila lastnica zemljišča, kjer je danes park pa je ponudil domačijo na gradbeni parceli 76.

Foto: Franciscejski kataster

Da si boste lažje predstavljali gre za domačijo, ki je do nedavnega stala ob državni cesti in jo je DRSI odkupil od dedičev Stražišar. Te domačije od lanskega leta ni več.
Leta 1883 je slikar Jožef Petkovšek verjetno po naročilu Kotnika upodobil domačijo Matevža Stražišarja, predno je bila ta na vrsti za rušenje.

Foto: Nataša Oblak (Veliki ljudje v malem kraju)

Še istega leta 1883 je Kotnik “slavni županji” sporočil, da namerava obzidati novo pridobljeno parcelo z zidom. Takrat je začel nastajati ambiciozno in skrbno negovan park ob Ljubljanici pred hišo družine Kotnik. Med prvimi drevesi so takrat vanj posadili drevo “ginko”, ki je danes simbol tega parka.

Foto: Visit Vrhnika


Sadiko drevesa sta s poročnega potovanja takrat iz daljne Kitajske prinesla hčer Ana in zet Josip Lenarčič.
Park se je ponašal z drugimi redkimi drevesnimi vrstami in najrazličnejšimi rožami zasejanimi v grede pravilnih geometrijskih oblik s skrbno negovanimi potmi. V sklopu ograje pri Ljubljanici je stala hišica v kateri so bile toplice. Naj povem tudi to, da so na tem delu odkrili toplo vodo.

Obdobje socializma:

Po drugi svetovni vojni je bilo vso premoženje Milana Lenarčiča (sin Ane Lenarčič-dekliško Kotnik in Josipa Lenarčiča) podržavljeno. Odkar pa je park postal “last vseh” pa nihče ni posebej skrbel zanj.
Da je bilo temu res tako, priča že zgornja slika iz leta 1961, na kateri se vidi, da je opečnata ograja do reke Ljubljanice že povsem zaraščena z bršljanom.
Nekoč je na delu, kjer danes stoji spomenik padlim borcem in žrtvam fašističnega nasilja stala kapelica Sv. Florijana v kateri je bila slika Sv. Florijana nad gorečim Verdom. Taka slika danes v novejši različici krasi fasado PGD Verd.
V kapelico se je leta 1953 zaletel tank. Poškodovano kapelico so kasneje podrli krajani “ker je bila preveč na cesto”. Tako je kasneje počasi začela razpadati tudi opečnata ograja, ki je postala vir “zastonj” gradbenega materiala domačinov. Neoskrbovani park je odkar je postal “last vseh” začel propadati.


Vir iz katerega tudi povzemam podatke je že takrat zapisal misel:

“Glej, pojdi tja z žalostnim srcem in videl boš, da je vse drugače, da je že vse minilo.
Rože so uvenele in listje je popadalo in vse tiste steze, tiste lepe bele steze,

so polne velega, rumenega listja.”


Novejša zgodovina:
Za Kotnikov park je več desetletij skrbela KS Verd. Dela v parku je za KS Verd opravljal pokojni Stane Resnik, o katerem lahko danes govorimo z izbranimi besedami. Park in Retovje sta bila vzdrževana zgledno, ko je za vzdrževanje skrbel Stane. Kar se tiče opečnate ograje, potk in teras v parku so predmet investicije in te stvari so postopoma propadale vse odkar je par postal “last vseh” .
V sredini leta 2021 po smrti Staneta je vzdrževanje parka pretekli predsednik KS Verd (Tomaž Gorišek) predal, saj je vzdrževanje parka za KS Verd tudi veliko finančno breme. Prav je, da park vzdržuje njegov lastnik in KS Verd to ni, lastnik je Občina Vrhnika. Vzdrževanje parka je takrat prevzel ZIC.

Danes:
Danes je stanje v parku, če za izhodišče vzamemo obdobje, ko je zanj skrbela KS Verd slabo.
Če pa za izhodišče vzamemo obdobje, ko je zanj skrbela rodbina Kotnik-Lenarčič grozno slabo.

V tej luči sem predsednik KS Verd pisal vsem izvoljenim političnim predstavnikom Občine Vrhnika in občinskega sveta, ZIC-u, Javnemu komunalnemu podjetju Vrhnika, ZRSVN, Krajinskemu parku Ljubljansko Barje.
Od jeseni 2024 sem opazoval stanje v parku in zamanj čakal, da bo vendarle kdo pograbil odpadlo listje, šepa tudi košnja, nega dreves in njenih krošenj. Kaj doleti travnate površine ob preveliki količini uvenelega listja lahko preberete tukaj.

Na ZIC-u trdijo, da so park glede vzdrževanja dobili “tko nedorečeno” in nimajo dovolj kadra, niti nimajo parka v upravljanju.
Ker se od jeseni 2024 ni zgodilo nič, sem prvo e-pošto s pozivom k sistemski ureditvi poslal vsem zgoraj navedenim 16.1.2025, kjer sem jih prosil za večjo pozornost glede vzdrževanja in pobudo k celostni ureditvi parka (potke, opečnati zid in podobno).

Ker je stanje v parku od prvega poziva ostalo nespremenjeno in nisem prejel nobenega odgovora sem vsem pozvanim pisal še enkrat 4.2.2025. Stanje parka je vedno slabše in to Verjani zelo dobro vidimo in vse težje požiramo.

Seveda ima tudi politična korektnost svojo “mejo”. Včasih nekomu ni najbolj všeč, ko se nekdo oglasi in izpostavi “problem”. Vedno želim, da se zadeve rešijo operativno, če pa ni fit-back to ne gre, je pač potrebno problematiko izpostavit.
S tem “kaj si nekdo politično misli” se sam ne ukvarjam prav dosti. Sam si predstavljam, da so nam ljudje zaupali to delo, ki ga opravljamo tudi za to, da rešujemo tudi te zadeve.

Verd je del Občine Vrhnika, zato Verjani pričakujemo, da bo Občina za Kotnikov park v Verdu skrbela vsaj tako dobro kot skrbi za parke v centru Vrhnike.

Zapisal: predsednik sveta Dejan Novak


p.s.
V upanju, da park čaka lepša prihodnost!
Morda, pa se enkrat po tem ko, bo park deležen celostne obnove uresniči tudi moja ideja, ki se nekomu zdi morda smešna, meni pa prav nič. Menim, da bi prav ta poteza park popestrila in bi parku prinesla dodatno življenje.
Moja osebna ideja je, da bi park lahko nekoč imel enega, do dva “prebivalca”. Da ni to nič nenavadnega lahko vidimo masi kje po svetu. Ideja za ZIC, če želite atrakcijo…

Pava

Stanje parka danes:

Od jeseni ne pograbljeno uvenelo listje

Posušeno drevo

V zadnjih letih večkrat videni prizori podrtih dreves.

Tistih belih potk, ki so bile včasih že davno več ni. Terase in opečnati zid, ki je nekoč krasil park pa propada.


Last modified: 9 februarja, 2025

Comments are closed.

Skip to content